Jump to content
British Speedway Forum

Recommended Posts

Matt TRESARRIEU (youngest tresarrieu brothers) is French champion 2004, 2nd brother stephan & 3rd brother seb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Can I add:

 

Argentina- Luis Vallejos

Romania - ???? [2003 Alexandru Toma]

Croatia - Jurica Pavlic (by virtue of being highest [2nd] finisher in the Austrian-Croatian Championship

Norway - League - Elgane

&..........-individual - Arnt Forland

Latvia - Kjastas Puodzuks

Netherlands - Jannick de Jong

Hungary -Team - Simon & Wolff

South Africa - ???????? (held over four rounds all I know is that Eugene Smith was leading after two - he is also the 2003 champion)

Ukraine - 2003: idividual Alexsandr Lyatosinski; junior Sergei Senko; Team - speedway club Trofimov (Rovno)

...as for 2004 - individual - Vladimir Trofimov was leading after 2 rounds, I have not seen a result for the 3rd (& final) round)

- junior- Sergei Senko leading after 2 rounds - was there a third?

-Team - round 1 won by Chervonograd - were there other rounds?

Share this post


Link to post
Share on other sites

National champions 2004

 

1)Argentina

 

Summer champion

 

Individual

1.Luis Alberto Vallejos

2.Lisandro Husman

3.Carlos Silva

 

Junior (class B)

1.Julio Romano

2.Matias Clemente

3.Rodrigo Montevelle

 

Winter champion

 

Individual

1.Lisandro Husman

 

I have but I must look for

 

Junior (class B)

1.Matias Lopez

2.Julio Romano

3.Micaela Bazan

 

2)Australia

 

Individual

1.Ryan Sullivan

2.Leigh Adams

3.Todd Wiltshire

 

Junior

1.Rory Schlain

2.Robert Ksiezak

3.Matthew Wethers

 

3)Austria

 

Individual

1.Manuel Hauzinger

2.Fritz Wallner

3.Henrich Schatzer

 

4)Canada

 

Individual

1.Kyle Legault

 

I have result from the championships but I can not find their

 

5)Croatia

 

Individual

1.Jurica Pavlic

2.Ivan Vargek

3.Marko Oto

 

6)Czech Republic

 

Individual

 

1.Bohumil Brhel

2.Adrian Rymel

3.Ales Dryml

 

Junior

1.Filip Sitera

2.Zdenek Simota

3.Lubos Tomicek

 

Team

1.ZP Pardubice

2.AK Slany

3.Olimp Praga

 

Junior Team

I must look for the results :)

 

Pair

1.Grepl PDK Mseno (Adrian Rymel, Krzystof Stojanowski [POL])

2.Rimini CSOB pojistovna Mlada Boleslav (Filip Sitera, Marcin Nowczyk [POL])

3.Marketa Praga Cafe Isis (Josef Franc, Richard Wolff)

 

7)Denmark

 

Individual

1.Bjarne Pedersen

2.Nicki Pedersen

3.Kenneth Bjerre

 

Junior

1.Kenneth Bjerre

2.Mads Korneliusen

3.Morten Risager

 

Team

1.Holsted

2.Slagerup

3.Fredericia

 

8)Finland

 

Individual

1.Kaj Laukkanen

2.Juha Hautamaki

3.Tero Aarnio

 

Junior

1.Tero Aarnio

2.Panu Karvonen

3.Teemu Lahti

 

Team

1.Leijona-Haukat,HMK/SsMK

2.Kotkat, SeMK

3.Keittiö Jet, KMMK

 

9)Germany

 

Individual

1.Mirko Wolter

2.Mathias Schultz

3.Christian Hefenborck

 

Junior

1.Mathis Schultz

2.Christian Hefenbrock

3.Michael Hertrich

 

Team

1.Parchim/Wolfslake

2.Gutrow

3.Olching

 

10)Holland

 

Individual

1.Jannick De Jong

2.Henk Bos

3.Ralf Strack [GER]

 

11)Hungary

 

Indivudual

1.Matej Ferjan [sLO]

2.Sandor Tihanyi

3.Atilla Stefani

 

Team

1.Simon and Wolf

2.Speedway Miskolc

3.Brill Car

 

12)Italy

 

Individual

1.Emilian Sanchez [ARG]

2.Simone Terenzani

3.Andrea Maida

 

Junior

?

 

Team

1.MC Lonigo

2.MC Olimpia Terenzano

3.MC Albato KLM

 

13)Latvia

 

Individual

1.Kjastas Puodzhuks

2.Christian Hefenbrock [GER]

3.Krzysztof Stojanowski [POL]

 

Junior

1.Kjastas Puodzhuks

2.Leonid Paura

3.Aleksander Ivanov

 

14)Norway

 

Individual

1.Arnt Forland (Elgane)

2.Rune Sola (Riska)

3.Mikke Bjerk (Elgane)

 

Team

1.MK Elgane

2.MK Riska

3.NMK Olso

 

15)New Zealand

 

Individual

1.Jason Bunyan [ENG]

2.Simone Terenzani [iTA]

3.Craig Ramsey

 

Junior

1.Grant Tregoning

2.Andrew Bargh

3.Jade Mudgway

 

16)Poland

 

Individual

1.Grzegorz Walasek

2.Jaroslaw Hampel

3.Rune Holta

 

Junior

1.Janusz Kolodziej

2.Krzysztof Kasprzak

3.Lukasz Romanek

 

Team

1.Unia Tarnow

2.Atlas Wroclaw

3.Zlomrex Wlokniarz Czestochowa

 

Junior Team

1.Apator Adriana Torun

2.Stal TeleNet Strabag Gorzow Wlkp

3.Unia Tarnów

 

Pair

1.Apator Adriana Torun (Piotr Protasiewicz, Wieslaw Jagus, Adrian Miedzinski)

2.Unia Tarnow (Marcin Rempala, Tomasz Gollob, Janusz Kolodziej)

3.Lotos Gdansk (Tomasz Chrzanowski, Robert Kosciecha, Krzysztof Jablonski)

 

Junior Pair

1.Unia Tarnow (Janusz Kolodziej, Marcin Rempala, Pawel Baran)

2.Unia Leszno (Krzysztof Kasprzak, Robert Kasprzak, Mateusz Jurga)

3.Apator Adriana Torun (Karol Zabik, Adrian Miedzinski, Arkadiusz Kalwasinski)

 

17)Russia

 

Individual

1.Oleg Kurguskin

2.Denis Gizatulin

3.Ilja Bondarenko

 

Junior

1.Denis Gizatullin

2.Maksim Kalimullin

3.Roman Ivanov

 

Team

1.Mega Lada Togliatti

2.Lukoil Oktiabirskij

3.Salavat Salavat

 

Junior Team

1.Lukoil Oktiabirskij

2.Mega Lada Togliatti

3.Slavat Salavat

 

Pair

1.Mega Lada Togliatti (Siergiej Darkin, Oleg Kurguskin, Jewgienij Gomozov)

2.Lukoil Oktiabirskij 2 (Renat Gafurov, Denis Gizatullin, Maksim Kalimullin)

3.Lukoil Oktiabirskij 1 (Siemen Vlasow, Eduard Szajchulin, Talgat Galiejev)

 

18)RSA

 

1.Eugen Smith

2.Ian Hutchinson

3.Martin Bekker

 

19)Romania

 

Individual

1.Mircea Agrisan

2.Alexandru Toma

3.Fanica Popa

 

Junior

1.Mihai Dejmar

2.Daniel Ungureanu

3.Daniel Savu

 

20)Slovenia

 

Individual

1.Matej Zagar

2.Izak Santej

3.Denis Stojs

 

Team

1.AMD Krsko

2.AMTK Ljubljana

3.ST Lendava

 

21)Ukraine

 

Individual

1.Vladimir Trofimov

2.Oleg Nemchuk

3.Aleksandr Boroday

 

Junior

1.Sergiej Senko

2.Vladimir Omeljan

3.Ljubomir Vojtyk

 

Team

1.Technik Chervonograd

2.Spidvey Club Trofimov Rovno

3.SKA Spodvej Lvov

 

Pair

1.Rovno (Vladimir Kolodij, Vladimir Trofimov)

2.Lvov (Victor Gajdym, Sergiej Senko)

3.Rovno 2 (Aleksandr Borodaj, Oleg Nemchuk)

 

22)Sweden

 

You know

 

23)USA

 

Individual AMA

1.Greg Hancock

2.Billy Hamill

3.Billy Janniro

 

Individual SRA

1.Billy Janniro

2.Chris Manchester

3.Mike Faria

 

Junior

1.Justin Boyle

2.T. J. Fowler

3.Eric Carillo

 

24)Austria-Croatia

 

Individual

1.Manuel Hauzinger [AUT]

2.Jurica Pavlic [CRO]

3.Fritz Wallner [AUT]

 

Belgium - no competition

Bulgaria - any speedway

Estonia - repair track in Tabasalu

France - ?

 

Who have results from French Championship ? I do not listen about French Championships !

 

SOON THE BIGEST HISTORY SPEEDWAY WEB SITE !! MY WEBSITE ;)

 

Cheers

Share this post


Link to post
Share on other sites

Argentina

 

Winter Championship

 

1.Lisandro Husman

2.Julio Cesar Galdos

3.Rafael Gismondi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest speedyguy
Jason Bunyan is New Zealand Champion.

 

Shawn McConnell won the 2005 USA Open Championship run over six meetings on the USA East Coast tracks (Champion, Batavia and Action Park).

Nic Fafard won this year's Canadian National Championship. I think this took place at Welland.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I think we should have a honours list on here to summarise all the winners of the championships. I think we should have National champions on and the foreign league winners. As we have reports on here from Poland, Sweden, Denmark, Germany and more. I will list all the winners I can think of and if anybody thinks others should be on here. Post them.

 

WORLD CHAMPION

2004- Jason Crump (Australia)

2005- Tony Rackardsson (Sweden)

 

UNDER 21 WORLD CHAMPION

2004- Robert Miskowiak (Poland)

2005- Krzysztof Kasprzak (Poland)

 

NATIONAL CHAMPIONS

BRITISH

2004 Joe Screen

2005 Scott Nicholls

 

SWEDISH

2004 Tony Rickardsson

2005 Tony Rickardsson

 

DANISH

2004 Bjarne Pedersen

2005 NICKI PEDERSEN

 

CZECH

2004 Bo Brhel

2005 Lukas Dryml

 

AUSTRALIAN

2004 Ryan Sullivan

2005 Leigh Adams

 

POLISH

2004 Greg Walasek

2005 Janusz Kolodziej

 

AMERICAN

2004 Greg Hancock

2005

 

GERMAN-

2004 Mirko Wolter

2005 Matthias Schultz

 

SLOVENIAN

2004 Matej Zagar

2005

 

ITALIAN

2004 Emiliano Sanchez

2005

 

FINNISH

2004 Kaj Lankkaneu

2005

 

Russian

2004- Oleg Kurguskin

2005- Evegeny Gomozov

 

Austrian- Manuel Hauzinger

Canadian- Kyle Legault

Hungarian- Matej Ferjan

French- Matt Tresarrieu

Croatian- Jurica Pavlic

Norwegian- Arnt Forland

Latvian- Kjastas Puodzuks

Dutch- Jannick De Jong

New Zealander- Jason Bunyan

South African- Eugene Smith

Argentinian- Luis Alberto Vallejos

Dutch- Jannick De Jong

 

LEAGUE WINNERS

British (Elite)- Poole

Swedish- Elit Vetlanda

Danish- Holsted

Czech- Pardubice

Polish- Tarnow

German- Wolfslake/Parchim

Slovenian- AMD Krsko

Russian- Togliatti

Italian- MC Lonigo

Norwegian- Elgane

Hungarian- Simon & Wolff

 

JUNIOR CHAMPIONS

British- Richie Hawkins

Swedish

2004- Fredrik Lindgren

2005- Jonas Davidsson

 

Danish

2004- Kenneth Bjerre

2005- Kenneth Bjerre

 

Czech- Miroslav Fencl

Australian- Rory Schlein

Polish

2004- Janusz Kołodziej

2005- Adrian Miedzinski

 

German- Marthias Schultz

Russian- Denis Gizatulin

 

USA

2004- Justin Boyle

2005- Skyler Greyson

 

Finnish- Tero Aarrio

 

LEAGUE WINNERS 2005

 

Danish - Fredericia

British - Coventry

Swedish - Vastervik

Polish - Tarnow

German - Diedenberger

Czech - Slany

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×