Jump to content
British Speedway Forum

Recommended Posts

I think we should have a honours list on here to summarise all the winners of the championships. I think we should have National champions on and the foreign league winners. As we have reports on here from Poland, Sweden, Denmark, Germany and more. I will list all the winners I can think of and if anybody thinks others should be on here. Post them.

 

WORLD CHAMPION- Jason Crump (Australia)

UNDER 21 WORLD CHAMPION- Robert Miskowiak (Poland)

 

NATIONAL CHAMPIONS

BRITISH

2004 Joe Screen

2005 Scott Nicholls

 

SWEDISH

2004 Tony Rickardsson

2005 Tony Rickardsson

 

DANISH

2004 Bjarne Pedersen

2005

 

CZECH

2004 Bo Brhel

2005

 

AUSTRALIAN

2004 Ryan Sullivan

2005 Leigh Adams

 

POLISH

2004 Greg Walasek

2005

 

AMERICAN

2004 Greg Hancock

2005

 

GERMAN-

2004 Mirko Wolter

2005

 

SLOVENIAN

2004 Matej Zagar

2005

 

ITALIAN

2004 Emiliano Sanchez

2005

 

FINNISH

2004 Kaj Lankkaneu

2005

 

Russian- Oleg Kurguskin

Austrian-  Manuel Hauzinger

Canadian- Kyle Legault

Hungarian- Matej Ferjan

French- Matt Tresarrieu

Croatian- Jurica Pavlic

Norwegian- Arnt Forland

Latvian- Kjastas Puodzuks

Dutch- Jannick De Jong

New Zealander- Jason Bunyan

South African- Eugene Smith

Argentinian- Luis Alberto Vallejos

Dutch- Jannick De Jong

LEAGUE WINNERS

British (Elite)- Poole

Swedish- Elit Vetlanda

Danish- Holsted

Czech- Pardubice

Polish- Tarnow

German- Wolfslake/Parchim

Slovenian- AMD Krsko

Russian- Togliatti

Italian- MC Lonigo

Norwegian- Elgane

Hungarian- Simon & Wolff

 

JUNIOR CHAMPIONS

British- Richie Hawkins

Swedish- Fredrik Lindgren

Danish- Kenneth Bjerre

Czech- Miroslav Fencl

Australian- Rory Schlein

Polish- Janusz Kołodziej

German- Marthias Schultz

Russian- Denis Gizatulin

USA- Justin Boyle

Finnish- Tero Aarrio

 

Any other invidiual meetings just post and i will edit this original post.

 

Harry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Holland (2005)

 

Seniors:

 

1. Henk Bos

2. René van Weele

3. Ralf Strack

 

http://knmv-baansport.nl/tussenstanden/speedsen.htm

 

Nationals:

 

1. Pascal Swart

2. Maikel vd Helm

3. Jeroen vd Veen

 

http://knmv-baansport.nl/tussenstanden/speednat.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

And you can add:

 

Finland - Juha Hautamaki

America - Hancock

Slovenia - Matej Zagar

Italy - Emilano Sanchez

Ukraine - Andrei Karpov

Argentine (summer 04/05) - Lisandro Husman

.................(winter 05) - Mario Arriaga (I think)

Canada Nick Fafard

Hungary - Sandor Tihanyi

Latvia Kjastas Puodzuks

Norway - Arnt Forland

Romania - Mircea Agrisan

Russia - Yevgeny Gomozov

Austria - Manuel Hauzinger

Croatia - Jurica Pavlic

 

Juniors:

Czech Martin Malek

Germany - Christian Heffenbrock

Finland - Tero Aarnio (again)

Denmark - Kenneth Bjerre

Italy - Mattia Carpanese

Poland - Adrian Miedzinski

Romania - Mihai Dejmar

Russia - Emil Saifutinov

Ukraine - Sergei Senko

 

 

under 16 (or thereabouts, usually 80cc or 125cc)

Australia - Jason Norman

Czech - Radim Chom

Germany = Kevin Wolbert

Finland - Kalle Katajisto

denmark (50cc) - Simon Selch

denmark (80cc) - Johannes kikkenborg

Poland - Mateusz Kowalczyk

Russia - Yevgenny Sidorin

Sweden - Jonas Messing

USA - Ricky Wells

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hello

 

Argentina 2004-2005 (Summer)

www.lubusports.pl/mat05/indma.php

 

Argentina 2004-2005 Junior (Summer)

www.lubusports.pl/mat05/mindma.php

 

Argentina 2004-2005 (Winter)

www.lubusports.pl/mat05/indmaz.php

 

Argentina 2004-2005 Junior (Winter)

www.lubusports.pl/mat05/mindmaz.php

 

Australia 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmaustralii.php

 

Australia Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmaustralii.php

 

Australia u16 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmaustraliim.php

 

Austria 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmaustrii.php

 

Croatia 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmchorwacji.php

 

Czech Republic Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmczech.php

 

Czech Republic u19 2004

www.lubusports.pl/mat05/indmczechm.php

 

Denmark 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmdani.php

 

Denmark Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmdanii.php

 

Finland 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmfinlandia.php

 

Finland Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmfinlandii.php

 

Netherlands 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmholandii.php

 

Canada 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmkanady.php

Latvia 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmlotwy.php

 

Germany 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmniemiec.php

 

Germany Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmniemiec.php

 

Norway 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmnorwegii.php

 

New Zealand 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmnz.php

 

New Zealand 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmnz.php

 

RSA 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmrpa.php

 

RSA Junior 2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmrpa.php

 

Russia 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmrosji.php

 

Russia Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmrosji.php

 

Russia Youth 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmrosjim.php

 

Romania 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmrumunii.php

 

Romania Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmrumunii.php

 

Slovenia 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmslowenii.php

 

USA AMA and SRA 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmusa.php

 

USA Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmusa.php

 

Scotland Junior 2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmszkocji.php

 

Sweden 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmszwecji.php

 

Sweden Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmszwecji.php

 

Ukraine 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmukrainy.php

 

Ukraine Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmukrainy.php

 

Hungary 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmwegier.php

 

Italy 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmwloch.php

 

Italy Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmwloch.php

 

Graet Britian 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/indmwb.php

 

Great Britian Junior 2004-2005

www.lubusports.pl/mat05/mindmwb.php

 

Menu Results in english language: www.lubusports.pl/mat05/wynikiang.php

 

Site is still under construction.

 

Adress site www.speedwayhistory.info

 

If you want menu in your language click on smal flag over.

 

My emial przemosp@wp.pl

Edited by Puma23

Share this post


Link to post
Share on other sites

no french speedway championship, but french champion grass-track : stephane tresarrieu

Share this post


Link to post
Share on other sites

French speedway champions

 

1928 Charels Bellisent

1929 Fernand Meynier

1930 Fernand Meynier

1931 Fernand Meynier

1932 Fernand Meynier

1948 Charles Bellisent

1950 Jean Landru

1953 Robert Fluimani

1957 Ted Connor GB

1958 Keith Morrison GB

1959 Claude Boston

1960 Jean Du Bardine

1961 Ray Liston Australia

1962 Roger Begasse

1992 Christophe Dubernard

1996 Philippe Berge

 

Maybe have anyone had more results ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
List of World, National, Junior and Team Champions

 

WORLD CHAMPION-

2004 Jason Crump (Australia)

2005 Tony Rickardsson (Sweden)

 

UNDER 21 WORLD CHAMPION-

2004 Robert Miskowiak (Poland)

2005 Krysztof Kasprzak (Poland) A joke if there every is one, shame for KK.

 

NATIONAL CHAMPIONS

BRITISH

2004 Joe Screen

2005 Scott Nicholls

 

SWEDISH

2004 Tony Rickardsson

2005 Tony Rickardsson

 

DANISH

2004 Bjarne Pedersen

2005 Nicki Pedersen

 

CZECH

2004 Bo Brhel

2005 Lukas Dryml

 

AUSTRALIAN

2004 Ryan Sullivan

2005 Leigh Adams

 

POLISH

2004 Greg Walasek

2005 Janusz Kolodziej

 

AMERICAN

2004 Greg Hancock

2005 Greg Hancock

 

GERMAN-

2004 Mirko Wolter

2005 Mathias Schultz

 

SLOVENIAN

2004 Matej Zagar

2005 Matej Zagar

 

ITALIAN

2004 Emiliano Sanchez

2005 Emiliano Sanchez

 

FINNISH

2004 Kaj Lankkaneu

2005 Juha Hautamaki

 

RUSSIAN

2004 Oleg Kurguskin

2005 Evegeny Gomozov

 

AUSTRIAN

2004 Maunel Hauzinger

2005 Manuel Hauzinger

 

The rest of these are 2005 Winners

Canadian- Nic Fafard

Hungarian- Sandor Tihanyi

French- No Championship

Croatian- Jurica Pavlic

Norwegian- Arnt Forland

Latvian- Slawomir Drabik (POL)

Dutch- Henk Bos

New Zealander- Jason Bunyan

South African- Eugene Smith

Argentinian- Lisandro Husman

LEAGUE WINNERS

British (Elite)-

2004 Poole

2005 Coventry

 

Swedish-

2004 Vetlanda

2005 Vastervik

 

Danish- 

2004 Holsted

2005 Fredericia

 

Czech-

2004 Parduice

2005 Slany

 

Polish-

2004 Tarnow

2005 Tarnow

 

German-

2004 Wolfslake/Parchim

2005 Diedenbergen

 

Slovenian-

2004 AMD Krsko

2005 ?

 

Russian-

2004 Togliatti

2005 Togliatti

 

Italian-

2004 MC Lonigo

2005 Montello

 

Norwegian-

2004 Elgane

2005 Elgane

 

Hungarian-

2004 Simon & Wolff

 

JUNIOR CHAMPIONS

 

British-

2004 Richie Hawkins

2005 Edward Kennett

 

Swedish

2004- Fredrik Lindgren

2005- Jonas Davidsson

 

Danish

2004- Kenneth Bjerre

2005- Kenneth Bjerre

 

Czech- Miroslav Fencl

 

Australian- Rory Schlein

2005-Chris Holder                                                                                                              2006-Chris Holder

Polish

2004- Janusz Kołodziej

2005- Adrian Miedzinski

 

German- Marthias Schultz

 

Russian- Denis Gizatulin

 

USA

2004- Justin Boyle

2005- Skyler Greyson

 

Finnish- Tero Aarrio

Share this post


Link to post
Share on other sites

I have good idea ! Maybe try make lists of champions year by year ?

Have I continue the lists ?

 

First chapter

 

***

INDIVIDUAL AREGNTINIAN CHAMPIONSHIP (Summer)

***

 

1930 Roberto Sigrand USA

1931 Juan Pagano -

1934 Juan Pagano -

1936 Juan Salatino -

1937 Juan Salatino -

1938 Juan Salatino -

1939 Juan Salatino -

1955 Hector Santin -

1956 Julio Zecchi Pista Roja

1962 Edgar Castellanos Pista Roja

1975 Horacio Ceferino Ilacqua Punta Alta

1983 Juan Carlos Curzio -

1985 Juan Carlos Curzio -

1986 Heinrich Schatzer Austria

1987 Peter Hehlert Germany

1988 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1989 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1990 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1991 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1992 Heinrich Schatzer Austria

1993 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1994 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1995 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1996 Zoltan Adorjan Hungary

1997 Marcel Gerhard SUI

1998 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

1999 Armando Castagna ITALY

2000 Emiliano Sanchez Buenos Aires

2001 Antonin Svab Czechy

2002 Emiliano Sanchez Buenos Aires

2003 Carlos Silva Punta Alta

2004 Luis Alberto Vallejos Bahia Blanca

2005 Lisandro Husman -

 

***

INDIVIDUAL AEGENTINIAN CHAMPIONSHIP (Winter)

***

 

2004 Lisandro Husman -

2005 Mario Arriaga -

 

***

INDIVIDUAL AUSTRALIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1926 Cecil Brown USA

1926 Pat Hamilton -

1927 Ted Rees -

1927 Paddy Dean -

1928 Sig Schlam -

1928 Alby Taylor -

1928 Frank Pearce -

1928 Max Grosskreutz -

1929 Frank Duckett -

1929 Tommy Benstead -

1929 Sig Schlam -

1930 Jack Chapman -

1930 Arthur Atkinson GB

1930 Reg West -

1931 Harold Hastings -

1931 Ray Tauser USA

1931 Harold Murdoch -

1932 Arnold Hansen -

1932 Bill Rogers -

1932 Wally Little -

1933 Larry Boulton GB

1934 Vic Huxley -

1935 Bluey Wilkinson -

1936 Max Grosskreutz -

1937 Jack Milne USA

1938 Bluey Wilkinson -

1938 Bluey Wilkinson -

1938 Jack Parker GB

1940 Cordy Milne USA

1941 Vic Duggan -

1946 Frank Dolan -

1947 Vic Duggan -

1947 Andy Menzies -

1947 Bill Rogers -

1948 Vic Duggan -

1948 Vic Duggan -

1949 Vic Duggan -

1949 Aub Lawson -

1949 Bill Kitchen GB

1949 Aub Lawson -

1949 Aub Lawson -

1950 Aub Lawson -

1950 Jack Parker GB

1950 Graham Warren -

1951 Jack Parker GB

1951 Jack Parker GB

1951 Jack Parker GB

1952 Lionel Levy -

1952 Keith Ryan -

1952 Keith Ryan -

1952 Aub Lawson -

1953 Aub Lawson -

1953 Lionel Levy -

1953 Aub Lawson -

1954 Aub Lawson -

1954 Aub Lawson -

1955 Aub Lawson -

1956 Ulf Ericsson Sweden

1961 Bob Sharp -

1962 Mike Broadbanks GB

1964 Ken MacKinlay Scotland

1965 Bob Sharp -

1966 Chum Taylor -

1967 Jack Scott -

1968 Jim Airey -

1969 Jim Airey -

1970 Jim Airey -

1971 John Bougler -

1972 Jim Airey -

1973 John Bougler -

1974 Steve Reinke -

1975 Phil Crump -

1976 Ole Olsen Denmark

1977 John Titman -

1978 Billy Sanders -

1979 Phil Crump -

1980 Billy Sanders -

1981 Billy Sanders -

1982 Billy Sanders -

1983 Billy Sanders -

1984 Phil Crump -

1985 Billy Sanders -

1986 Troy Butler -

1987 Steve Regeling -

1988 Phil Crump -

1989 Glenn Doyle -

1990 Glenn Doyle -

1991 Craig Boyce -

1992 Leigh Adams -

1993 Leigh Adams -

1994 Leigh Adams -

1995 Jason Crump -

1996 Craig Boyce -

1997 Craig Boyce -

1998 Leigh Adams -

1999 Todd Wiltshire -

2000 Leigh Adams -

2001 Todd Wiltshire -

2002 Leigh Adams -

2003 Leigh Adams -

2004 Ryan Sullivan -

2005 Leigh Adams Victoria

2006 Leigh Adams Victoria

 

***

INDIVIDUAL AUSTRIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1930 Leopold Killmeyer -

1948 Fritz Dirtl -

1951 Fritz Dirtl -

1952 Leopald Killmeyer -

1953 Josef Kamper -

1955 Josef Kamper -

1957 Josef Kamper -

1958 Josef Kamper -

1959 Josef Kamper -

1960 Erich Luther -

1961 Wilfried Vacano -

1962 Josef Boessner -

1963 Josef Boessner -

1964 Alfred Sitzwohl -

1965 Johann Kehr -

1970 Alfred Rinzner -

1971 Josef Haider -

1973 Josef Boessner -

1974 Josef Haider -

1975 Adolf Funk -

1976 Hubert Fischbacher -

1977 Herbert Szerecz -

1978 Herbert Szerecz -

1979 Hubert Fischbacher -

1980 Adolf Funk -

1981 Adolf Funk -

1982 Adolf Funk -

1983 Toni Pilotto -

1984 Toni Pilotto -

1985 Seigfried Eder -

1986 Heinrich Schatzer -

1987 Heinrich Schatzer -

1988 Heinrich Schatzer -

1989 Toni Pilotto -

1990 Heinrich Schatzer -

1991 Andreas Boessner -

1992 Andreas Boessner -

1993 Andreas Boessner -

1994 Franz Leitner -

1995 Franz Leitner -

1996 Andreas Boessner -

1997 Andreas Boessner -

1998 Andreas Boessner Wien

1999 Toni Pilotto St.Johann/Pongau, SBG

2000 Walter Nebel NO

2001 Walter Nebel NO

2002 Manuel Hauzinger -

2003 Friedrich Wallner Austria

2004 Manuel Hauzinger -

2005 Manuel Hauzinger -

 

***

INDIVIDUAL AZERBAIJANESE CHAMPIONSHIP

***

 

1988 Władymir Rybnikow Daugavpils, Latvia

 

***

INDIVIDUAL BELGIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1948 Rene Hauglustaine -

1949 Lambert Dock -

1976 Andre Knops -

1977 Rudy Peters -

1978 Jonny Roemans -

1979 William Rombaut -

1980 Jean Poesmans -

1981 Rudy Verstappen -

1982 Frans Janssens -

1983 Frans Janssens -

1983 Gert Cools -

1984 Gert Cools -

1985 Gert Cools -

1985 Dirk Brugelmans -

1986 Vital Cardeynaels -

1987 Geert Cools -

1989 Gert Cools Genk Blizteam

1990 Rik Wambacq -

1990 Leo Van Bever -

1991 Rik Wambacq -

 

***

OPEN INDIVIDUAL BELGIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1976 Willy Hayen -

1977 Willy Hayen -

1978 Theo Warson -

1979 Willy Hayen -

1980 Wilfried Hendrickx -

1981 Wilfried Hendrickx -

1982 Wilfried Hendrickx -

1983 Willy Kennis -

 

***

INDIVIDUAL BYELORUSSIAN CHAMPIONSHIP

***

988 Aleksandr Krisztal Pinsk

 

***

INDIVIDUAL BULGARIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1957 Stefanka Atanasowa Burgas

1957 Dimitar Bajew Gabrowo

1957 Christo Grozew Stara Zagora

1957 Dimitar Bajew Gabrowo

1957 Simeon Petkow Plewen

1957 Iwan Manolow Ruse

1957 Wasyl Stambołow Gabrowo

1957 Wasyl Radew Ruse

1958 Milena Cwetkowa Ruse

1958 Kirył Nikołow Sofia

1958 Ilia Czubrikow Sofia

1958 Iwan Manolow Ruse

1958 Todor Kałkowski Sofia

1958 Boris Damianow Sofia

1959 Bohos Szachpasian Plewen

1960 Kirył Nikołow Sofia

1961 Miłko Pejkow Plowdiw

1962 Miłko Pejkow Plowdiw

1963 Miłko Pejkow Plowdiw

1965 Miłko Pejkow Plowdiw

1967 Aleksandar Stojanow Ruse

1968 Miłko Pejkow Plowdiw

1969 Petar Petkow Sofia

1970 Chedialko Nedialkow Wielkie Tyrnowo

1971 Chedialko Nedialkow Wielkie Tyrnowo

1972 Petar Petkow Sofia

1973 Petar Petkow Sofia

1974 Angel Jeftimow Targowiszcze

1975 Petar Petkow Sofia

1976 Angel Jeftimow Targowiszcze

1977 Orlin Janakijew Wielkie Tyrnowo

1978 Atanas Janakijew Plowdiw

1979 Orlin Janakijew Wielkie Tyrnowo

1980 Angel Jeftimow Targowiszcze

1981 Orlin Janakijew Wielkie Tyrnowo

1982 Weselin Markow Plewen

1983 Nikołaj Manew Targowiszcze

1984 Angel Jeftimow Targowiszcze

1985 Weselin Markow Plewen

1986 Angel Jeftimow Targowiszcze

1987 Angel Jeftimow Targowiszcze

1988 Orlin Janakijew Wielkie Tyrnowo

1989 Georgi Petranow Plewen

1990 Georgi Petranow Plewen

1991 Georgi Petranow Plewen

1994 Nikołaj Manew Targowiszcze

1995 Galin Weliczkow Szumen

1996 Zdrawko Jordanow Targowiszcze

 

***

INDIVIDUAL CROATIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1992 Zlatko Krżnaric SK Prelog

1993 Renato Kuster SK Prelog

1994 Zlatko Krżnaric SK Prelog

1995 Zlatko Krżnaric SK Prelog

1996 Zlatko Krżnaric SK Prelog

1997 Zeljko Feher SK Prelog

1998 Zeljko Feher SK Prelog

1999 Zlatko Krżnaric SK Prelog

2000 Zlatko Krżnaric SK Prelog

2002 Marko Vlah SK Prelog

2003 Jurica Pavlic SK Prelog

2004 Jurica Pavlic SK Prelog

2005 Jurica Pavlic SK Unia Gorican

 

***

INDIVIDUAL CZECH REPUBLIC CHAMPIONSHIP

***

 

1992 Bohumil Brhel -

1993 Bohumil Brhel -

1994 Antonin Kasper II -

1995 Zdenek Tesar -

1996 Tomas Topinka -

1997 Antonin Kasper II -

1998 Bohumil Brhel Olymp Praga

1999 Michal Makovsky ZP Pardubice

2000 Bohumil Brhel -

2001 Bohumil Brhel Olymp Praga

2002 Antonin Kasper II -

2003 Tomas Topinka Mseno, lic.słowacka

2004 Bohumil Brhel Olymp Praga

2005 Lukas Dryml Pardubice

 

***

INDIVIDUAL CHECHOSLOVAKIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1931 Scott Mickey England

1949 Hugo Rosak -

1950 Rudolf Havelka -

1954 Hugo Rosak -

1955 Hugo Rosak -

1956 Hugo Rosak -

1957 Rudolf Havelka -

1958 Richard Janicek Ruda hvezda Praga

1959 Frantisek Richter -

1960 Jaroslav Machac Ruda hvezda Praga

1961 Lubos Tomicek Ruda hvezda Praga

1962 Lubos Tomicek Ruda hvezda Praga

1963 Lubos Tomicek Ruda hvezda Praga

1964 Lubos Tomicek Ruda hvezda Praga

1965 Lubos Tomicek Ruda hvezda Praga

1966 Antonin Svab -

1967 Antonin Svab -

1968 Jan Holub

1969 Jan Holub Slany

1970 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1971 Vaclav Verner Ruda hvezda Praga

1972 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1973 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1974 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1975 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1976 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1977 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1978 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1979 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1980 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1981 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1982 Ales Dryml Pardubice

1983 Jiri Stancl Ruda hvezda Praga

1984 Ales Dryml SVS Pardubice

1985 Antonin Kasper II Ruda hvezda Praga

1986 Antonin Kasper II Ruda hvezda Praga

1987 Antonin Kasper II Ruda hvezda Praga

1988 Roman Matousek Ruda hvezda Praga

1989 Petr Vandirek Ruda hvezda Praga

1990 Antonin Kasper II Olymp Praga

1991 Vaclav Milik Zlata prilba Pardubice

 

***

INDIVIDUAL DANISH CHAMPIONSHIP

***

 

1931 Erik Engsrom -

1947 Orla Knudsen -

1947 Irving Irvinger -

1948 Bent Jensen -

1948 Aage Andersen -

1949 Orla Knudsen -

1950 Svend Nissen -

1950 Orla Knudsen -

1951 Kiehn Berthelsen -

1952 Leif Bech -

1953 Kiehn Berthelsen -

1954 Leif Bech -

1955 Kiehn Berthelsen -

1956 Arne Pander -

1957 Svend Nissen -

1958 Arne Pander -

1959 Erik Kastebo -

1960 Kurt Walter Pedersen -

1961 Kurt Walter Pedersen -

1962 Kurt Walter Pedersen -

1963 Kurt Walter Pedersen -

1964 H. P. Boisen -

1965 Erik Kastebo -

1966 Godtfred Andreasen -

1967 Ole Olsen Vojens

1968 Ole Olsen Vojens

1969 Ole Olsen Vojens

1970 Ole Olsen Vojens

1971 Ole Olsen Vojens

1972 Ole Olsen Vojens

1973 Ole Olsen Vojens

1974 Bent Norregard Jensen -

1975 Ole Olsen Vojens

1976 Ole Olsen Vojens

1977 Ole Olsen Vojens

1978 Hans Nielsen Brovst

1979 Ole Olsen Vojens

1980 Bo Petersen Soeby

1981 Ole Olsen Vojens

1982 Hans Nielsen Brovst

1983 Erik Gundersen Esbjerg

1984 Erik Gundersen Esbjerg

1985 Erik Gundersen Esbjerg

1986 Erik Gundersen -

1987 Hans Nielsen Brovst

1988 Jan O. Pedersen Fjelsted

1989 Erik Gundersen Esbjerg

1990 Hans Nielsen Brovst

1991 Jan O. Pedersen Fjelsted

1992 Gert Handberg Holstebro

1993 Hans Nielsen Brovst

1994 Hans Nielsen Brovst

1995 Brian Andersen Fjelsted

1996 Brian Karger Holsted

1997 Tommy Knudsen Holstebro

1998 Brian Karger Holsted

1999 Brian Andersen Fjelsted

2000 Brian Karger Slangerup

2001 Hans Clausen Outrup

2002 Nicki Pedersen Brovst

2003 Nicki Pedersen Holsted

2004 Bjarne Pedersen Slangerup

2005 Nicki Pedersen Holsted

 

***

INDIVIDUAL ESTONIAN CHAMPIONSHIP

***

 

1971 Rejno Vijdas Tallin

1972 Rejno Vijdas Tallin

1973 Anatolij Jefremkin Jarvakandi

1974 Jaan Murk Jarvakandi

1975 Jaan Murk Jarvakandi

1984 Vahur Helm Ranna Sowchoz

1985 Wiaczesław Potapenko Voit

1986 Rene Aas Ranna Sowchoz

1987 Wiaczesław Potapenko Ranna Sowchoz

1988 Wiaczesław Potapenko Ranna Sowchoz

1989 Wiaczesław Potapenko Ranna Sowchoz

1990 Ken Vijdas Tallin

1990 Władymir Woronkow Łotwa

1991 Ken Vijdas -

1992 Tonu Talinurm SK Entek

1993 Wiaczesław Potapenko Ranna

1994 Ken Vijdas Ranna

1995 Ken Vijdas Ranna

1996 Ken Vijdas Ranna

1997 Ken Vijdas Ranna

1998 Ken Vijdas Ranna

 

Have I continue the lists ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

WORLD CHAMPION

2004- Jason Crump (Australia)

2005- Tony Rackardsson (Sweden)

2006- Jason Crump (Australia)

 

UNDER 21 WORLD CHAMPION

2004- Robert Miskowiak (Poland)

2005- Krzysztof Kasprzak (Poland)

 

NATIONAL CHAMPIONS

BRITISH

2004 Joe Screen

2005 Scott Nicholls

2006 Scott Nicholls

 

SWEDISH

2004 Tony Rickardsson

2005 Tony Rickardsson

2006 Andreas jonsson

 

DANISH

2004 Bjarne Pedersen

2005 NICKI PEDERSEN

2006 Nicki Pedersen

 

 

CZECH

2004 Bo Brhel

2005 Lukas Dryml

 

AUSTRALIAN

2004 Ryan Sullivan

2005 Leigh Adams

 

POLISH

2004 Greg Walasek

2005 Janusz Kolodziej

2006 Tomasz Gollob

 

AMERICAN

2004 Greg Hancock

2005

 

GERMAN-

2004 Mirko Wolter

2005 Matthias Schultz

 

SLOVENIAN

2004 Matej Zagar

2005

 

ITALIAN

2004 Emiliano Sanchez

2005

 

FINNISH

2004 Kaj Lankkaneu

2005

 

Russian

2004- Oleg Kurguskin

2005- Evegeny Gomozov

 

Austrian- Manuel Hauzinger

Canadian- Kyle Legault

Hungarian- Matej Ferjan

French- Matt Tresarrieu

Croatian- Jurica Pavlic

Norwegian- Arnt Forland

Latvian- Kjastas Puodzuks

Dutch- Jannick De Jong

New Zealander- Jason Bunyan

South African- Eugene Smith

Argentinian- Luis Alberto Vallejos

Dutch- Jannick De Jong

 

LEAGUE WINNERS

British (Elite)- Poole

Swedish- Elit Vetlanda

Danish- Holsted

Czech- Pardubice

Polish- Tarnow

German- Wolfslake/Parchim

Slovenian- AMD Krsko

Russian- Togliatti

Italian- MC Lonigo

Norwegian- Elgane

Hungarian- Simon & Wolff

 

JUNIOR CHAMPIONS

British- Richie Hawkins

 

Swedish

2004- Fredrik Lindgren

2005- Jonas Davidsson

2006- Antonio Lindbach

 

Danish

2004- Kenneth Bjerre

2005- Kenneth Bjerre

2006- Nicolai Klindt

 

Czech- Miroslav Fencl

Australian- Rory Schlein

Polish

2004- Janusz Kołodziej

2005- Adrian Miedzinski

 

German- Marthias Schultz

Russian- Denis Gizatulin

 

USA

2004- Justin Boyle

2005- Skyler Greyson

 

Finnish- Tero Aarrio

 

LEAGUE WINNERS 2005

 

Danish - Fredericia

British - Coventry

Swedish - Vastervik

Polish - Tarnow

German - Diedenberger

Czech - Slany

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hazzman,

 

2006 Finnish Champion is Kaj Laukkanen (July 1, Seinajoki)

2006 Finnish U-21 Champion is Teemu Lahti (Aug 12, Haapajarvi)

2006 Norwegian Champion is Rune Sola (Aug 20, Elgane)

2006 Russian Champion is Renat Gafurov (Sep 16, Togliatti)

2006 Russian U-21 Champion is Alexei Kharchenko (Aug 23, Togliatti)

2006 Polish U-21 Champion is Karol Zabik (Aug 5, Torun)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hazzman,

 

2006 German U21 Champion is Thomas Stange, 23/09 Diedenbergen

2006 German Champion is Christian Hefenbrock, 24/09 Herxheim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hazzman,

 

2006 German U21 Champion is Thomas Stange, 23/09 Diedenbergen

2006 German Champion is Christian Hefenbrock, 24/09 Herxheim

 

 

USA OPEN CHAMPIONSHIP

2005 Shawn McConnell

2006 Dukie Ermolenko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×